Plasmaskärning
Plåtdetaljer som ska passa in i en konstruktion, svetsas fast eller bockas vidare behöver vara rätt utskurna från början. En detalj med ojämna kanter, fel kontur eller dålig precision kräver extra arbete längs vägen och skapar osäkerhet i slutresultatet. Plasmaskärning med rätt utrustning och digitalt underlag eliminerar mycket av det problemet.
Metoden passar väl för kunder som har ett digitalt underlag klart och vill ha detaljer producerade snabbt utan onödiga mellansteg. Det fungerar lika bra för enstaka detaljer som för löpande serietillverkning av plåtdetaljer med samma mått och form.
Telge Stålcenter utför inte plasmaskärning i egen regi, men genom vårt samarbete med Bromma Stål inom samma företagsgrupp kan vi hjälpa dig vidare. Bromma Stål arbetar med ett Koike Shop Pro-skärbord och kan skära plåt upp till 40 mm med mottagning av filer i DXF- och DWG-format.
Läs mer om tjänsten hos vårt systerföretag:
Plasmaskärning hos Bromma Stål
Kontakta oss så hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt part för ditt projekt.